Trenčiansky hrad

Dominanta mesta Trenčín aj celého Považia. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín patrí Trenčiansky hrad medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.

Odpradávna stráži obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. Počiatky hradu sa viažu k 11. storočiu, keď pozostával z obytnej veže a rotundy, ktorej zvyšky si môžete pozrieť na hornom nádvorí. Koncom 13. storočia sa hrad dostal do majetku Matúša Čáka, ktorý vlastnil takmer 50 hradov a stal sa legendárnym pánom Váhu a Tatier. Z najvyššej Matúšovej veže je krásny výhľad na veľkú časť Považia.

Ďalší majitelia hradu ho postupne upravovali a prestavovali podľa svojich predstáv. Kráľ Ľudovít z Anjou pristavil nový palác – Ľudovítov palác, v ktorom si dnes môžete pozrieť historický dobový nábytok z čias 17. – 19. storočia. Žigmund Luxemburský daroval hrad manželke Barbore Celjskej a dal pre ňu vybudovať Barborin palác. Koncom 15. storočia získal hrad spolu s mestom Štefan Zápoľský a začal s rozsiahlymi prestavbami. Práve Palác Zápoľských je najmladším palácom Trenčianskeho hradu.

V dolnej časti hradu si môžete pozrieť kasárne, hladomorňu, delovú baštu aj studňu lásky. Kasárne kedysi slúžili na ubytovanie hradnej posádky a využívali sa aj ako sklad munície. Dnes tu nájdete expozíciu stredovekých a novovekých chladných, strelných a palných zbraní.

Hladomorňa bola pôvodne postavená ako vyhliadková veža. Až neskôr ju začali využívať ako hradné väzenie. Od roku 2014 sa v nej nachádzajú repliky stredovekých mučiacich nástrojov. Ti odvážnejší si môžu vyskúšať dať hlavu do klady, ktorá sa nachádza pred hladomorňou.

Delová bašta v dávnych časoch chránila mosty idúce cez Váh. V súčasnosti sa využíva na svadobné obrady, slávnostné podujatia a príležitostné výstavy. Kúsok od delovej bašty je studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o láske tureckého mladíka Omara ku krásnej Fatime.

Fatima bola zajatkyňou hradného pána Štefana Zápoľského a na to, aby ju Omar vyslobodil, musel vykopať na Trenčianskom hrade do tvrdej skaly studňu. Po troch rokoch kopania so svojimi druhmi sa mu to napokon podarilo. Prvú čašu vody podal Omar Zápoľskému so slovami: Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš. Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tomto mieste stál najstarší hostinec v Trenčíne, ktorý sa pôvodne nazýval Závoj, dnes tu nájdete reštauráciu Fatima.

Ku koncu 18. storočia Trenčiansky hrad definitívne stratil svoj vojenský význam. Obrovský požiar 11. júna 1790, ktorý takmer zničil mesto, zasiahol devastujúcim spôsobom i hrad. Poslednou majiteľkou bola Iphigenia De Castris D´Harcourt, ktorá darovala hrad mestu Trenčín v roku 1905.

Virtuálna prehliadka

 

Kontakt:
adresa: Trenčiansky hrad, Trenčín
tel.: +421(0)32/743 56 57
e-mail: hrad@muzeumtn.sk
web: www.muzeumtn.sk
Ukáž na mape
Otváracie hodiny:
Otváracie hodiny nájdete na stránke Trenčianskeho múzea.

Galéria

Najbližšie podujatia na Trenčianskom hrade:

Pán Váhu a Tatier

20. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Expozícia pri príležitosti 700. výročia úmrtia Matúša Čáka Trenčianskeho. Otvorenie je naplánované na polovicu augusta 2021. Viac informácií nájdete na www.muzeumtn.sk a sociálnych sieťach Trenčianskeho hradu.

event-image

Tublatanka na Hrade

22. 8. 2021 • 20.00 | Trenčiansky hrad

event-image

Staroslovanskí bohovia

28. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Divadelno-tanečná show pútavých tancov s efektnými rekvizitami. Vystúpenie zabezpečuje divadelná skupina Alimah fusion a divadlo Alchýmie.

event-image

Baterková nočná prehliadka

31. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Netradičná večerná prehliadka s baterkou pre deti a ich rodičov. Spolu so sprievodcom budú môcť návštevníci odhaľovať tajomstvá hradu. Na tých odvážnych čaká sladká odmena.

event-image

ZRUŠENÉ: ABBA Symphonic show

13. 6. 2022 | Trenčiansky hrad

Koncert ABBA SYMPHONIC SHOW na Trenčianskom hrade, ktorý sa mal konať 19.6.2021 je zrušený. Organizátor ponúka tieto možnosti na kompenzáciu:

1. zakúpené lístky budú automaticky platné v novom termíne 13.6.2022, v tomto prípade je...

event-image

Autom okolo sveta - Pedal Planet

15. 4. 2021 – 15. 9. 2021 | Trenčiansky hrad

Kasáreň na Trenčianskom hrade je zmenená na planétu šliapacích autíčok - dokonalých zmenšenín raritných či legendárnych retro autíčok. Zbierkovú flotilu tvorí 57 unikátnych pedálových autíčok. Modely pochádzajú z Talianska, Nemecka, Ruska,...

event-image

Trenčianske likérky

30. 4. 2021 – 15. 9. 2021 | Trenčiansky hrad

Z prízemia v objekte kasární na Trenčianskom hrade sa na niekoľko mesiacov stane výstavný priestor prezentujúci trenčianske likérky. Návštevníkom priblíži nielen liehovarnícky priemysel a ich výrobky, ale všimne si i osudy výnimočných ľudí, ktorí v likérkach...

event-image

Sokoliari a dobový tábor na Trenčianskom hrade

1. 6. 2021 – 31. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Každý víkend do konca augusta budú na hrade vystupovať sokoliari zo skupiny Aquila Bojnice. Sokoliarske vystúpenia budú prebiehať v časoch 10.30, 13.30 a 15.30 hod.

Okrem týchto vystúpení budú pripravené viaceré aktivity ako vrhanie sekerami, streľba z...

event-image

Nočná prehliadka hradu – Matúšova sestra

6. 8. 2021 – 7. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Hrané nočné prehliadky na Trenčianskom hrade v podaní skupiny Aquila z Bojníc, budú prebiehať v oba dni od 19.00 do 23.00. Pripravený je menší kvíz o Trenčianskom hrade a veľkolepá ohňová show na záver.

Posledný vstup na prehliadku je možný o 22.00 hod. Súčasťou...

event-image

Neboj sa remesla

7. 8. 2021 – 8. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

O tom, že remeslo má zlaté dno, nás cez víkend presvedčia remeselníci na Trenčianskom hrade. Majstri na malom remeselnom jarmoku odprezentujú svoju prácu a výrobky. Deti sa tak dozvedia viac o výrobe sviečok, pletení prútia či bylinkách.

Viac informácií na: ...

event-image

Hľadanie zlatého leva Matúša Čáka

7. 8. 2021 – 8. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Na Trenčianskom hrade sa na víkend chystá veľká pátracia akcia pre deti. Úlohou bude nájsť stratené časti rozbitého erbu Matúša Čáka, a nájsť aj zlatého leva, ktorý z neho ušiel. Každý úspešný pátrač bude odmenený sladkým prekvapením.

Viac informácií na: ...

event-image

Nočná prehliadka – Prekliaty pán

13. 8. 2021 – 14. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Aký bol v skutočnosti Matúš Čák Trenčiansky? Hrané strašidelno-zábavné nočné prehliadky Divadelnej spoločnosti z Prievidze návštevníkom priblížia postavu najznámejšieho majiteľa Trenčianskeho hradu.

event-image

Matúšove hradné slávnosti

14. 8. 2021 – 15. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Ukážky dobového života z obdobia Matúša Čáka Trenčianskeho návštevníkom predstaví Spolok oživenej histórie Milites Nobiles. Obsahom programu sú komentované ukážky bojových formácií, bojových techník a súbojov v dobovom výstroji.

event-image

Nočná prehliadka hradu – Matúšova sestra

20. 8. 2021 – 21. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

Hrané nočné prehliadky na Trenčianskom hrade v podaní skupiny Aquila z Bojníc, budú prebiehať v oba dni od 19.00 do 23.00. Pripravený je menší kvíz o Trenčianskom hrade a veľkolepá ohňová show na záver.

Posledný vstup na prehliadku je možný o 22.00 hod. Súčasťou...

event-image

Lukostrelci na hrade

21. 8. 2021 – 22. 8. 2021 | Trenčiansky hrad

V prevedení lukostreleckej skupiny Vinedi budú môcť návštevníci vidieť anglickú lukostreleckú jednotku, rekonštrukciu stredovekého lukostreleckého turnaja, ukážky historických hrotov, dobový tábor vojenských lukostrelcov alebo si budú môcť zmerať svoje sily v lukostreleckom turnaji. K...

event-image

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!