Dominanta mesta Trenčín aj celého Považia. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín patrí Trenčiansky hrad medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.
Odpradávna stráži obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. Počiatky hradu sa viažu k 11. storočiu, keď pozostával z obytnej veže a rotundy, ktorej zvyšky si môžete pozrieť na hornom nádvorí. Koncom 13. storočia sa hrad dostal do majetku Matúša Čáka, ktorý vlastnil takmer 50 hradov a stal sa legendárnym pánom Váhu a Tatier. Z najvyššej Matúšovej veže je krásny výhľad na veľkú časť Považia.
Ďalší majitelia hradu ho postupne upravovali a prestavovali podľa svojich predstáv. Kráľ Ľudovít z Anjou pristavil nový palác – Ľudovítov palác, v ktorom si dnes môžete pozrieť historický dobový nábytok z čias 17. – 19. storočia. Žigmund Luxemburský daroval hrad manželke Barbore Celjskej a dal pre ňu vybudovať Barborin palác. Koncom 15. storočia získal hrad spolu s mestom Štefan Zápoľský a začal s rozsiahlymi prestavbami. Práve Palác Zápoľských je najmladším palácom Trenčianskeho hradu.
V dolnej časti hradu si môžete pozrieť kasárne, hladomorňu, delovú baštu aj studňu lásky. Kasárne kedysi slúžili na ubytovanie hradnej posádky a využívali sa aj ako sklad munície. Dnes tu nájdete expozíciu stredovekých a novovekých chladných, strelných a palných zbraní.
Hladomorňa bola pôvodne postavená ako vyhliadková veža. Až neskôr ju začali využívať ako hradné väzenie. Od roku 2014 sa v nej nachádzajú repliky stredovekých mučiacich nástrojov. Ti odvážnejší si môžu vyskúšať dať hlavu do klady, ktorá sa nachádza pred hladomorňou.
Delová bašta v dávnych časoch chránila mosty idúce cez Váh. V súčasnosti sa využíva na svadobné obrady, slávnostné podujatia a príležitostné výstavy. Kúsok od delovej bašty je studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o láske tureckého mladíka Omara ku krásnej Fatime.
Fatima bola zajatkyňou hradného pána Štefana Zápoľského a na to, aby ju Omar vyslobodil, musel vykopať na Trenčianskom hrade do tvrdej skaly studňu. Po troch rokoch kopania so svojimi druhmi sa mu to napokon podarilo. Prvú čašu vody podal Omar Zápoľskému so slovami: Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš. Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tomto mieste stál najstarší hostinec v Trenčíne, ktorý sa pôvodne nazýval Závoj, dnes tu nájdete reštauráciu Fatima.
Ku koncu 18. storočia Trenčiansky hrad definitívne stratil svoj vojenský význam. Obrovský požiar 11. júna 1790, ktorý takmer zničil mesto, zasiahol devastujúcim spôsobom i hrad. Poslednou majiteľkou bola Iphigenia De Castris D´Harcourt, ktorá darovala hrad mestu Trenčín v roku 1905.
Galéria
Najbližšie podujatia na Trenčianskom hrade:
Winefest 2023
7. 10. 2023 • 13.00 – 19.00 | Trenčiansky hrad
Po úspešnom pilotnom ročníku môžete zažiť ďalšie pokračovanie podujatia Winefest. Degustácia sa opäť uskutoční priamo v priestoroch najväčšej dominanty Považia – hrade Matúša Čáka 7.10. v čase 13:00 – 19:00. Trenčín
Výstava PLAYMOBIL- Poď na hrad a vytvor si svoj svet
25. 2. 2023 – 30. 9. 2023 | Trenčiansky hrad
Výstava, ktorej ústrednou témou bude hrad, rytieri a princezné, ale aj ďalšie témy ako víly, škola, hasiči, policajti a iné, je určená detskému návštevníkovi, kde si nielenže bude môcť pozrieť, čo všetko sa dá zo stavebnice PLAYMOBIL vytvoriť, ale si ju aj vlastnoručne vyskúšať...
Karol Chudomelka na Trenčianskom hrade
13. 9. 2023 – 26. 10. 2023 | Trenčiansky hrad
Srdečne vás pozývame na prednášku z cyklu Po stopách Karola Chudomelku, ktorú prednesie Martina Jelínková ( Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok, Fakulta architektúry a dizajnu STU) na tému KAROL CHUDOMELKA NA TRENČIANSKOM HRADE: obnova hradu v období...