Trenčiansky hrad

Dominanta mesta Trenčín aj celého Považia. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín patrí Trenčiansky hrad medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.

Odpradávna stráži obchodné cesty spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. Počiatky hradu sa viažu k 11. storočiu, keď pozostával z obytnej veže a rotundy, ktorej zvyšky si môžete pozrieť na hornom nádvorí. Koncom 13. storočia sa hrad dostal do majetku Matúša Čáka, ktorý vlastnil takmer 50 hradov a stal sa legendárnym pánom Váhu a Tatier. Z najvyššej Matúšovej veže je krásny výhľad na veľkú časť Považia.

Ďalší majitelia hradu ho postupne upravovali a prestavovali podľa svojich predstáv. Kráľ Ľudovít z Anjou pristavil nový palác – Ľudovítov palác, v ktorom si dnes môžete pozrieť historický dobový nábytok z čias 17. – 19. storočia. Žigmund Luxemburský daroval hrad manželke Barbore Celjskej a dal pre ňu vybudovať Barborin palác. Koncom 15. storočia získal hrad spolu s mestom Štefan Zápoľský a začal s rozsiahlymi prestavbami. Práve Palác Zápoľských je najmladším palácom Trenčianskeho hradu.

V dolnej časti hradu si môžete pozrieť kasárne, hladomorňu, delovú baštu aj studňu lásky. Kasárne kedysi slúžili na ubytovanie hradnej posádky a využívali sa aj ako sklad munície. Dnes tu nájdete expozíciu stredovekých a novovekých chladných, strelných a palných zbraní.

Hladomorňa bola pôvodne postavená ako vyhliadková veža. Až neskôr ju začali využívať ako hradné väzenie. Od roku 2014 sa v nej nachádzajú repliky stredovekých mučiacich nástrojov. Ti odvážnejší si môžu vyskúšať dať hlavu do klady, ktorá sa nachádza pred hladomorňou.

Delová bašta v dávnych časoch chránila mosty idúce cez Váh. V súčasnosti sa využíva na svadobné obrady, slávnostné podujatia a príležitostné výstavy. Kúsok od delovej bašty je studňa lásky, ku ktorej sa viaže povesť o láske tureckého mladíka Omara ku krásnej Fatime.

Fatima bola zajatkyňou hradného pána Štefana Zápoľského a na to, aby ju Omar vyslobodil, musel vykopať na Trenčianskom hrade do tvrdej skaly studňu. Po troch rokoch kopania so svojimi druhmi sa mu to napokon podarilo. Prvú čašu vody podal Omar Zápoľskému so slovami: Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš. Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tomto mieste stál najstarší hostinec v Trenčíne, ktorý sa pôvodne nazýval Závoj, dnes tu nájdete reštauráciu Fatima.

Ku koncu 18. storočia Trenčiansky hrad definitívne stratil svoj vojenský význam. Obrovský požiar 11. júna 1790, ktorý takmer zničil mesto, zasiahol devastujúcim spôsobom i hrad. Poslednou majiteľkou bola Iphigenia De Castris D´Harcourt, ktorá darovala hrad mestu Trenčín v roku 1905.

Virtuálna prehliadka

 

Kontakt:
adresa: Trenčiansky hrad, Trenčín
tel.: +421(0)32/743 56 57
e-mail: hrad@muzeumtn.sk
web: www.muzeumtn.sk
Ukáž na mape
Otváracie hodiny:
Otváracie hodiny nájdete na stránke Trenčianskeho múzea.

Galéria

Najbližšie podujatia na Trenčianskom hrade:

Suvenír

8. 7. 2024 • 10.00 – 17. 11. 2024 16.00 | Trenčiansky hrad

Výstava venovaná cestovaniu šľachty v neskorom novoveku. Dozviete sa na nej, aký bol vývoj cestovania od minulosti až po súčasnosť a tiež ako sa menil jeho samotný zmysel.

event-image

Ty v krajine zázrakov - divadelné nočné prehliadky

16. 8. 2024 • 18.00 – 17. 8. 2024 23.30 | Trenčiansky hrad

Interaktívne divadelné predstavenie, v ktorom sa stanete súčasťou krajiny zázrakov, sveta plného farieb, svetiel a rôznych bytostí. Bude len na vás a vašich rozhodnutia, ako ďaleko sa v deji posuniete a či nájdete nevídaný poklad. Dokážete rozlúštiť všetky indície a dostať  sa až k...

Tublatanka na hrade

18. 8. 2024 • 20.00 | Trenčiansky hrad

Tublatanka na Trenčianskom hrade.

Open air koncert v amfiteátri Trenčianskeho hradu.

Predaj vstupeniek online alebo v KIC Trenčin.

Queen - Symphonic Tribute Show

20. 8. 2024 • 20.00 | Trenčiansky hrad

Nechajte sa uniesť na vlne nezabudnuteľného zážitku, ktorý Vás zavedie do éry snáď najväčšej rockovej kapely všetkých čias - Queen!

Ladislav Korbel, finalista The Voice CZ a jeden z najžiadanejších českých spevákov v oblasti (nielen) muzikálov, sa postará o nezabudnuteľnú...

Baterkové nočné prehliadky

30. 8. 2024 • 19.30 – 22.30 | Trenčiansky hrad

Na samotný záver prázdnin sme si pre návštevníkov opäť pripravili obľúbenú nočnú prehliadku hradu. Stačí sa vyzbrojiť dávkou odvahy, baterkou a prísť na Trenčiansky hrad zažiť netradičnú nočnú prehliadku s baterkou. Spolu so sprievodcom budete odhaľovať tajomstvá hradu.

Na...

Za lúčom baterky

30. 8. 2024 • 19.30 | Trenčiansky hrad

Na samotný záver prázdnin sme si pre návštevníkov opäť pripravili obľúbenú nočnú prehliadku hradu. Stačí sa vyzbrojiť dávkou odvahy, baterkou a prísť na Trenčiansky hrad zažiť netradičnú nočnú prehliadku s baterkou. Spolu so sprievodcom budete odhaľovať tajomstvá hradu.

Na...

event-image

Baterkové nočné prehliadky

13. 9. 2024 • 19.30 – 22.30 | Trenčiansky hrad

Na samotný záver prázdnin sme si pre návštevníkov opäť pripravili obľúbenú nočnú prehliadku hradu. Stačí sa vyzbrojiť dávkou odvahy, baterkou a prísť na Trenčiansky hrad zažiť netradičnú nočnú prehliadku s baterkou. Spolu so sprievodcom budete odhaľovať tajomstvá hradu.

Na...

Meč Matúša Čáka

14. 9. 2024 • 16.00 | Trenčiansky hrad

Aj tento rok sa na Trenčianskom hrade už tradične stretnú najsilnejší muži, aby si zmerali svoje sily. V piatok 14. septembra budú súťažiť v niekoľkých disciplínach, ako napríklad v prevracaní 400 kg pneumatiky, dvíhaní oceľovej klady, prenášaní 150kg meča, pivných sudov...

event-image

Sokoliari na Trenčianskom hrade

27. 6. 2024 – 31. 8. 2024 | Trenčiansky hrad

Počas vystúpení skupiny Sokoliari FALCONARII sa oboznámite s históriou sokoliarstva, dozviete sa veľa o živote dravcov a užijete si fascinujúcu ukážku tohto prastarého umenia.

VYSTÚPENIA SOKOLIAROV: 

JÚN: sobota – nedeľa: 10:30, 13:30,...

event-image

Čaro objavovania – od hieroglyfov k Tutanchamónovi

1. 7. 2024 – 15. 11. 2024 | Trenčiansky hrad

Výstava, ktorá vznikla v spolupráci s Českým egyptologickým ústavom, vás oboznámi s počiatkami egyptológie. Je venovaná dvom významným objavom, ktoré boli prelomové v oblasti skúmania starovekých civilizácií. Dozviete sa na nej mnoho zaujímavostí ohľadom rozlúštenia...

event-image

Barbora Celjská

1. 8. 2024 – 31. 10. 2024 | Trenčiansky hrad

Výstava vznikla pri príležitosti 600. výročia nadobudnutia Trenčianskeho hradu významnou panovníčkou, manželkou Žigmunda Luxemburského - Barborou Celjskou.

event-image

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!