Románsky kostolík v Haluziciach

Za úlomkami z našej histórie aj za prírodnými úkazmi nemusíte cestovať ďaleko od Trenčína. Niektoré unikáty sa nachádzajú v inak nezaujímavých dedinkách, ktoré sa vďaka týmto skvostom, ako aj za pomoci šikovných „instaumelcov“ okamžite stávajú turistickými topkami.

Niečo o tom by vedeli rozprávať obyvatelia malej obce HaluziceBošáckej doline, ktorá si stráži svoje poklady prírodného aj historického významu. Aj keď v súčasnosti zostali z románskeho kostolíka iba obvodové múry, spolu s cintorínom, vstupnou vežou a okolitou pahorkatinou tvoria nezabudnuteľné miesto s jedinečnou atmosférou. Lokalitu si často vyberajú aj mladomanželia pre zachytenie spomienok na svoj veľký deň. A vôbec sa nečudujeme. Ruiny kostolíka aj opevnenie potvrdzujú, že čo je vybudované na pevnom základe, vydrží večnosť, tak ako kameň aj láska…

Románsky kostolík odoláva času i vrtochom počasia už od roku 1240 a pôvodne bol okolo neho vystavaný ochranný kamenný múr s vežami a strieľňami, pretože okrem cirkevnej funkcie plnil aj úlohu ochrany pred povodňami, búrkami a nepriateľskými vojskami. Tieto pokusy vyšli kráľovskému vojsku, ktoré ho dobylo v roku 1299Matúš Čák tak prišiel o časť svojho majetku. Neskôr bol prebudovaný v gotickom a renesančnom slohu, avšak v roku 1810 ho kvôli zlému stavu uzavreli a postupne chátral. Viete, čo je zrejme jediná vec, ktorá sa z interiéru kostolíka zachovala a kde sa teraz nachádza? Ide o sochu Madony z konca 15. storočia a nájdete ju vo farskom kostole v Beckove.

Náučný chodník aj vyhliadka na kopci

Keď budú vaše kroky smerovať do Haluzíc, prejdite sa aj Haluzickou tiesňavou. Neoľutujete, jej návštevu oceníte najmä v lete počas horúčav alebo na jar, kedy je najbujnejšia. Malý krátky kaňon vznikol erozívnou činnosťou Haluzického potoka. Svojou atmosférou a divokou vegetáciou pripomína tajomný tropický prales. Dnes má tiesňava dĺžku asi jeden kilometer, okolité steny siahajú až do výšky 50 metrov a miestami je široká 200 metrov. Neustále sa však prehlbuje a mení.

Posledný bod programu v rámci výletu do Haluzíc a okolia odporúčame prechádzku na rozhľadňu Hájnica na blízkom kopci (341 m), odkiaľ sa vám naskytne výhľad nielen na haluzický kostolík, ale aj na okolité obce Bošáckej doliny, Beckovský hrad, Považský Inovec či Trenčiansky hrad.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 24 km

PRÍSTUP: Autom z Trenčína cez Trenčianske Bohuslavice do Haluzíc. Pri obecnom úrade sa nachádza odbočka vľavo, kde je umiestnená informačná tabuľa. Vlakom alebo autobusom do Nového Mesta nad Váhom, odtiaľ autobusom do Haluzíc.

GPS: 48°49’16“ N, 17°52’12“ E

OTVÁRACIE HODINY: Keďže ide o zrúcaninu kostola, ktorá nie je ohradená, pozrieť si ju môžete kedykoľvek počas dňa

VSTUPNÉ: Zadarmo

KONTAKT:
Obecný úrad Haluzice
Tel: 032 778 12 36

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!