Trasa 01: Trenčín-Trenčianske Teplice

Dĺžka trasy: 12,5 km
Náročnosť: nenáročná
Prevýšenie: 300 m
Čas trvania: 3 hod. 30 min.
Odporúčaná mapa: VKÚ Biele Karpaty č. 107. Popis trasy s mapkou si môžete vo formáte pdf. stiahnuť tu.
Nenáročná prechádzka po rovine spojená s množstvom výhľadov na okolitú krajinu hlavne na Trenčiansky hrad. Vhodná pre rodiny s deťmi. Trasa sa dá kombinovať s trasou číslo 2.

 

Popis trasy:

Začiatok trasy je na železničnej stanici pri Rotunde – drevenej kruhovej reštaurácii. V jej blízkosti sa nachádza turistický rázcestník. Trasa vedúca do Trenčianskych Teplíc je označená červenou turistickou značkou a je súčasťou medzinárodnej turistickej trasy E8. Prechádza popri železničnej trati k svetelne riadenej križovatke pri supermarkete Billa a medzi domami až do miestnej časti Kubra, ktorá je známa hromadným nálezom bronzových predmetov z mladšej doby bronzovej.

Cestou vedľa kostola smerom nad záhradky prídeme na Kubranskú kyselku 245 m n. m. Je to železitý prameň, ku ktorému chodí na minerálku veľa Trenčanov. V jeho blízkosti je drevené detské ihrisko ohnisko na opekanie, v blízkom bufete a penzióne sa dá občerstviť. Tu sa začnú črtať prvé pekné výhľady, najskôr na západ smerom na Vršatské bradlá a bradlo Krasín nad Dolnou Súčou.

Trasa nás ďalej vedie popri potoku smerom popod Kubranský háj po pravej strane trasy, k rázcestníku Nad Kubranskou dolinou 450 m n/m, kde trasu pretína zelená značka vedúca z Opatovej na Trubárku. My pokračujeme ďalej po červenej cez Opatovskú dolinu. Je to príjemné miesto na zastávku a oddych – v doline je prírodné kúpalisko, v priľahlej chate sa dá občerstviť v reštaurácii i bufete, k dispozícii sú trávnaté aj pieskové športoviská a detské ihrisko. Na ceste dolinou prídeme k rázcestníku Nad Opatovskou dolinou 407 m n/m. Aj tu pretína trasu zelená značka vedúca z Trenčianskej Teplej na Petrovanské lúky. Posledné stúpanie po červenej je smerom k vrchu Čvirigovec, ktorý je po ľavej strane trasy. Pod jeho vrcholom sú pozostatky starého hradiska, jeho história je neznáma. V jeho útrobách sa však možno skrývajú archeologické poklady – práve tu boli nájdené v 60. rokoch minulého storočia jemné spony, retiazky a drobné ozdoby, datované do kultúry ľudu púchovskej kultúry, teda obdobia rokov 300 p.n.l. – 180 n.l. V blízkosti je posledný rázcestník Čvirigovec rázc. 450 m n/m. V tomto mieste sa stretávajú 2 turistické značenia: červené a žlté. Obe farby nás privedú do cieľa – do Trenčianskych Teplíc.

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice ponúka možnosť kúpania sa v bazénoch s termálnou vodou alebo vonkajšie kúpanie aj v zimných mesiacoch v bazéne Grand s ohrievanou vodou. V samotnom mestečku je pekný park s jazierkom a množstvom vzácnych a starých stromov. Jedným z nich je aj storočný tisovec nachádzajúci sa na Baračke. Táto exotická 20 m vysoká drevina s obvodom kmeňa 390 cm bola vyhlásená za chránenú v roku 1990. Kúsok od neho je vybudované nové detské ihrisko. V meste je dostatok reštaurácií a kaviarní pre občerstvenie po tejto túre. Park ponúka množstvo aktivít na trávenie voľného času. Bývajú tu parkúrové preteky koní, ukážky výcviku psov a rôzne iné atrakcie a zábavky. Romantické jazierko poskytne možnosť povoziť sa na loďkách a deti môžu nakŕmiť labute, kačky i kaprov.

Spracovala: Janka Salviany

Mapa: http://www.cykloserver.cz/f/ac46048672/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!