Rozhľadňa Dúbravka

Neďaleko od Trenčína…býva niekde určite krásna Katarína, ale nad obcou Soblahov sa aj rozprestiera lúka a na nej rozprávková rozhľadňa Dúbravka. Domáci túto časť obce nazývajú Dúbravky – Jalovčina, a práve podľa toho nazvali aj rozhľadňu.

Drevená stavba z diaľky pripomína kostolík s vežičkou, no až keď sa k nej priblížite, zistíte, že ide o dvojpodlažnú 9,5 metrovú vyhliadku, z ktorej sa vám naskytnú ukážkové zábery. Ako na dlani budete mať Považský Inovec, Biele Karpaty, Strážovské vrchy, ako aj okolité obce Trenčiansku Turnú, Mníchovu Lehotu, Trenčín či Nové Mesto nad Váhom.

Rozhľadňa Dúbravka/Lookout tower Dúbravka v Soblahove

Rozhľadňu nájdete naozaj jednoducho, stačí sa vybrať v Soblahove k cintorínu a odtiaľ je to už iba asi 10 minút pohodovým tempom. Týmto smerom nebudú frflať ani malí výletníci. To už sa nedá povedať v prípade, že si vyberiete dlhšiu prechádzku z Trenčína. Východiskovým bodom môže byť lesopark Brezina, ktorý poskytuje príjemný tieň a čerstvý vzduch. Z lesoparku pokračujte okolo vojenského objektu až na soblahovské lúky. Tam už bude vykúkať vežička Dúbravky.

Nezabudnite si so sebou pribaliť slaninku alebo špekáčky s chlebom – hneď pri rozhľadni je vytvorené ohnisko a pri troche šťastia si nebudete musieť lámať hlavu ani so zháňaním dreva, pretože dobrí ľudia tam zvyčajne nejaké nechajú pre ďalšiu partiu.

Zaujímavosťou okolia je, že týmto územím kedysi premávali parné vlaky z Trenčína do Selca. Po lesnej železnici zvážali vyrúbané drevo na pílu v Kubrej. Trasa bola vybudovaná tak dômyselne, že vďaka výškovému rozdielu sa drevo dopravovalo na pílu takmer samospádom. Dodnes sa zo železničky zachovali viaceré úseky aj zvyšky premostení.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 6 km

PRÍSTUP: Na bicykli alebo autom z Trenčína do Soblahova. Približne v strede obce zabočiť vľavo – k pošte. Potom odbočiť vpravo a pokračovať rovno po ceste okolo cintorína, cez lúku až k rozhľadni.

GPS: 48°51’58.8″ N, 18°05’16.9″ E

OTVÁRACIE HODINY: 24 hodín denne, 7 dní v týždni

VSTUPNÉ: zdarma

KONTAKT:
Tel.: +421 907 712 417
E-mail: rozhladna.soblahov@gmail.com

STRÁNKA: www.facebook.com/rozhladna.soblahov

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!